Дора Селеши
По занимању сам професор и научник, област мог истраживања је математика и то математика неизвесности и хаоса, динамичких система, белог шума, вероватноће, теорије мере, стохастичких диференцијалних једначина и разних простора уопштених функција. Запослена сам као редовни професор на Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду и тренутно сам шеф Катедре за анализу, вероватноћу и диференцијалне једначине.
Основну школу „Соња Маринковић“ сам завршила 1992., потом сам похађала Зрењанинску гимназију до 1996. и након матуре уписала студије математике (смер Дипломирани математичар) на Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду. Основне студије сам завршила јуна 2000. године са просеком 9.92 и након тога се одмах запослила као асистент и паралелно наставила магистарске студије на ПМФ-у. Магистрирала сам 2004. са просеком 10.00 и тезом „Експанзија уопштених стохастичких процеса са применама у једначинама“, а звање доктора математичких наука сам стекла 2007. одбранећи докторску дисертацију под насловом „Уопштени стохастички процеси у бесконачнодимензионалним просторима са применама на сингуларне стохастичке парцијалне диференцијалне једначине“. Од 2000. сам запослена на ПМФ-у, прво као асистент, од 2007. као доцент, потом напредовала и у ванредног професора 2012., а од 2017. сам редовни професор. Аутор сам преко 30 научних радова публикованих у реномираним међународним научним часописима, излагала сам своје резултате на бројним научним конференцијама и провела више месеци на престижним универзитетима као што су Леополд-Франзенс Университäт Иннсбруцк, Броњн Университy Провиденце, Тецхнисцхе Университäт Браунсцхњеиг и други, учествовала на неколико домаћих и иностраних пројеката, руководила билатералним пројектом са Аустријом, члан сам многих научних удружења (АМС, ЕЊМ, ИСААЦ, итд.) и члан Јавног тела Мађарске академије наука, као и Центра изврности за истраживање нелинеарних феномена. Ментор сам докторандима који желе да пођу стопама моје професије и многих великана пре мене који су поставили темеље науке на којој се базира савремена математика; водим активну истраживачку групу из области стохастичке анализе. На основним и мастер студијама сам раније предавала или тренутно предајем широку лепезу веома занимљивих предмета, као што су: Основни принципи аналитике података, Математички мозаик, Вероватноћа, Статистика, Обичне диференцијалне једначине, Мера и интеграл, Актуарска математика.
Своју основу школу памтим пре свега по својим наставницима од 5. до 8. разреда, врхунским стручњацима и педагозима који су нас учили не само наставним садржајима већ нас припремали и за школу живота, усадили нам праве вредности, хуманост, емпатију, одговорност према заједници и неговали наше таленте, охрабривали нас, инспирисали идејама и сигурним рукама водили кроз целокупан наставни процес. Већ тада сам осетила снажну жељу да се бавим наставном професијом, јер ми се процес преношења знања учинио најлепшим могућим занимањем. И дан данас на својим предавањима користим многе педагошко-методичке приступе које сам усвојила посматрајући своје наставнике током целокупног свог школовања. Инспирација и креативност су поред логике, формализма и аналитичког начина размишљања најважнији у математици, пре свега у научном истраживању. Савремена математика захтева и велику количину мултидисциплинарности, познавање физике, хемије, биологије, законитости природе и друштва, као и познавање страних језика неопходних за комуникацију са колегама из иностранства и читање научне литературе. Основна школа ми је поставила јаке темеље за све стубове на којима се моја каријера заснива, и за то ћу вечно бити захвална својим првим наставницима и са поносом истицати да сам била ђак ОШ „Соња Маринковић“.